poniedziałek, 1 grudnia 2014

Pyszny, rozgrzewający i wzmacniający napój - przeciw smutkom i przeziębieniom

Jesienna pogoda, jaką mamy w ostatnich dniach zdecydowanie mobilizuje do tworzenia nowych cudów i eksperymentów w kuchni, które pomogą nam się rozgrzać i sprawią odrobinę przyjemności :).
Przedstawiam Wam mój dzisiejszy wymysł, który prawdopodobnie będzie tej zimy gościł u mnie często. 
Jest to kombinacja na temat herbaty po bawarsku, jednak tych, którzy jej nie lubią, niech to nie odstrasza, bo odpowiednie przyprawy sprawiają, że jest naprawdę wyjątkowa.


Co potrzebujemy? 
  • filiżankę gorącej herbaty (u mnie sypana, z dodatkiem cytryny),
  • jeżeli w herbacie nie ma cytryny, to sami dodajemy parę kropel,
  • 50 ml ciepłego mleka,
  • łyżeczka miodu,
  • łyżeczka drobno startego imbiru (jeżeli nie mamy w korzeniu, to pół łyżeczki proszku :) ),
  • szczypta cynamonu.
Instrukcja jest bardzo prosta :). Do gotowej herbaty wlewamy mleko, imbir, cytrynę i cynamon. Wszystko mieszamy i..
szybko pijemy, póki ciepłe :).

Moja rada: Starajmy się nie dodawać wszystkich dodatków do gorącej herbaty, bo tracą one swoje właściwości (szczególnie imbir i cytryna). Lepiej trochę odczekać, dzięki czemu będziemy mieli naprawdę wartościowy napój.

Dlaczego warto serwować sobie taką herbatę?
Właściwości lecznicze imbiru przypisujemy gingeronowi i zinferonowi. Zawiera także substancje przeciwzapalne, dzięki czemu leczy przeziębienia i im zapobiega. 
Ułatwia trawienie, łagodzi mdłości (polecany dla kobiet w ciąży mających z nimi problemy), ma właściwości odkażające i odświeżające, polepsza krążenie krwi, łagodzi bóle miesiączkowe oraz migrenowe.
Miód oprócz tego, że jest przepyszny, ma cechy bakteriobójcze, a co za tym idzie, wzmacniające nasz organizm. Ponad to oczyszcza wątrobę i ma własności detoksykacyjne (może nie każdy wie, ale pomaga zwalczyć kaca ;) ). Miód dodaje energii i przyspiesza gojenie się ran. Tak naprawdę cechy miodu są uzależnione od jego rodzaju. Ale jedno jest pewne - miód jeść warto :)
Cynamon natomiast reguluję pracę nerek. Przyspiesza przemianę materii, więc jest idealny dla osób odchudzających się. Ponad to pozytywnie wpływa na układ krążenia, ma działanie antybakeryjne i pomaga walczyć z trądzikiem.
Co ciekawe cynamon jest często składnikiem preparatów antycellulitowych.

Zachęcam do jesiennego, zdrowego kombinowania w kuchni :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz